Volejboll femra-Dorian Tafa dhe Ferdinand Bardeli në krye të ekipeve U-20 dhe U-18

Lexo

Emocionuese! Sot në Koplik janë mysafir kampionët bardheblu. Kupa e Shqipërisë. Sot ora 15:00, 6 ndeshjet e fundit të turit të parë, mes tyre...

Veleçiku i Koplikut që aktualisht luan në Kampionatin Kombëtar të kategorisë së dytëtë futbollit shqiptar, sot pret si vizitor...

Çikalleshi: Kjo kombëtare duhet ndryshuar. Nëse është e nevojme, duke filluar edhe prej meje!

Ka luajtur në fushë për shumë minuta, madje këtë radhë ndaj Islandës me shiritin e kapitenit në krah. Në...

Analiza e Rejës. Justifikime, marrje përgjegjësie dhe gati të ulet me Dukën për vazhdimësinë e tij në krye të kuqezinjëve

I gjendur në një breshëri kritikash për paraqitjen zhgënjyese të kombëtares shqiptare, përfshirë edhe këtë fundit me Islandën, tekniku...

Pak muaj më parë volejbolli i femrave në SK Vllaznia pati një lëkundje. Si rezultat i disa debateve brenda përbrenda sektorit të trajnerëve, ekipi i parë thuajse u shpërbë. Trajneri i mëparshëm Besnik Lisha u tërhoq nga drejtimi i ekipit të parë duke preferuar të marrë drejtimin e Skenderbeut të Korçës. Me vete arriti të marrë edhe 3-4 titullare me peshë të formacionit, ndërkohë që duke i shtuar edhe largimin e titullareve të tjera në kryeqytet situata në kampin kuqeblu u rëndua shumë.

Megjithatë, drejtuesit e SK Vllaznia bënë të mundur riorganizimin e këtij sektori duke filluar pikë së pari me emërimin e trajneres së ekipit të parë duke ofruar një emër shumë të njohur si ish volejbollistja e Vllaznisë dhe e kombëtares së Shqipërisë, Nora Deda. Dhe, paralelisht me ekipin e parë, drejtori i SK Vllaznia Mark Kroqi, stabilizoi edhe ekipet zinxhir duke vënë në krye të tyre trajnerët, Ferdinand Bardeli tek U-18 dhe Dorian Tafa tek U-20, trajnerë këto që kanë një përvojë të mirëfilltë në punën me moshat në vite. Ekipet në fjalë ka disa ditë që kanë nisur nga puna dhe duket se situata është në përmirësim e sipër. Falë rikthimit në Shkodër të dy volejbollisteve cilësore, si dhe të veshjes kuqeblu të volejbollistes së kombëtares Esmeralda Tuci, trajnerja Nora Deda shfaqet e kënaqur me formën sportive që ka marrë skuadra që ajo drejton. Ndërkohë, me të njëjtin përkushtim po punohet edhe me ekipet e të rejave, U-18 dhe U-20, ku sipas trajnerëve Bardeli dhe Tafa në gjirin e tyre ka lojtare me perspektive. Në këtë mynyrë, me një bashkëpunim të mirëfilltë në mes stafeve teknike të skuadrave në fjalë, Deda-Tafa-Bardeli, situata në volejbollin shkodran duket e normalizuar dhe që me fillimin e pritshëm të kampionateve kombëtare, shpresohet në arritjen e rezultateve pozitive.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -