Saturday, July 20, 2024

Botërori “Katar 2022”-Portugalia dhe Koreja e e Jugut, dy të parat kualifikuese të grupit H, eleminohen Gana dhe Uruguai

Lexo

Gana-Uruguai 0-2

(Shënues: De Arraskaeda 26’, 32’)

Kore e Jugut-Portugali 2-1

(Shënues: Joung-Gëon Kim 28′, Hëang Hee-Chan 90’+1′ / Rikardo Horta 5′)

Goli i Hee-Chan në minutën e 91-të u jep koreanëve fitoren 2-1 dhe kualifikimin. Uruguaj mundi Ganën 2-0, por të dyja skuadrat janë të eliminuara

Koreja e Jugut është në raundin e 16-shes të Kupës së Botës 2022 pasi mundi 2-1 Portugalinë në ditën e tretë të Grupit H. Përzgjedhja e Bentos fitoi me përmbysje, pas avantazhit fillestar të nënshkruar nga Ricardo Horta në minutën e 5-të dhe barazimin në minutën e 27-të nga Young-Gëon me bashkëpunimin e Cristiano Ronaldos. Në pjesën e dytë, luzitanët humbën disa mundësi dhe në kohën e plotë, në minutën e 91-të, goli i Hee-Chan vlen tri pikët dhe vendin e dytë në grup pas Portugalisë për numrin më të madh të golave ​​të shënuar.

Fitore shumë e hidhur për Uruguajin, i cili mundi 2-0 Ganën, por u eliminua nga Botërori 2022 në Katar. Në Al Ëakrah, vendosi dopieta e de Arrascaeta (26′ dhe 32′) pas penalltisë së humbur të Ayeë në momentin e 0-0. Megjithatë, është fitorja 2-1 ndaj Portugalisë nga Koreja e Jugut ajo që rezulton fatale, të cilët kalojnë për shkak të numrit më të madh të golave ​​të shënuar falë golit të Hëang Hee-Chan në minutën e 91-të. Celeste dhe afrikanët e përshëndesin kështu Kupën e Botës.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img