Friday, March 29, 2024

Champions League. Juventus humb në shtëpi me PSG-në, Chelsea i Brojës mund Dinamo Zagreb

Juventusi, tashmë i eliminuar nga Champions League, ra 1-2 në shtëpi ndaj Paris Saint Germain në ndeshjen e fundit të Grupit H, por përfitoi nga disfata e Macabit ndaj Benfica-s për të rrëmbyer pasimin për fazën eliminatore të Europa League. Bonuci i përgjigjet avantazhit të Mbappe në pjesën e parë, ndërsa në pjesën e dytë është zëvendësuesi Mendes ai që dënon bardhezinjtë me humbjen e pestë nga gjashtë ndeshje. Një çerek ore lojë për Federico Chiesa, dhjetë muaj pas dëmtimit.

Benfica, megjithë humbjen e Juves me PSG-në, i mjafton fitorja 6-1 në fushën e Maccabi Haifa: është përpara parizienëve për numrin më të madh të golave ​​si mysafirë. Pas një pjese të parë në barazpeshë 1-1, portugezët shpërthyen në pjesën e dytë duke dominuar në të gjitha drejtimet duke marrë vendin e parë në Grupin H.

Chelsea mundi 2-1 Dinamon e Zagrebit, jashtë Evropës, ndërsa City mundi 3-1 Sevillan. Londinezët, pavarësisht se kishin siguruar vendin e parë, arritën të marrin tri pikët. Kroatët kaluan të parët në avantazh me Petkovic, por Sterling dhe Zakaria përmbysjën situatën në favor të Chelsea. City ka pranuar një gol të Sevilla në pjesën e parë, por në të dytën ka arritur të gjejë fitoren me tre gola të shënuar.