Friday, December 1, 2023

Euro 2020, tetë vende konfirmojnë praninë e publikut

Lexo

Roma, së bashku me Mynih, Bilbao dhe Dublin, kanë kohë deri në 19 Prill për të siguruar informacion të mëtejshëm mbi planin për të siguruar praninë e publikut në ndeshjet e Euro 2020, kampionatin europian të futbollit të planifikuar për këtë verë.  Uefa e specifikon këtë në një shënim që njofton se ngjarja do të përkojë me kthimin e spektatorëve në stadiume. Tetë vende kanë konfirmuar se ata do të presin, me kufizimet e duhura, praninë e publikut: Shën Petersburg, Budapest, Baku, Amsterdam, Bukuresht, Kopenhagë, Glasgoë dhe Londër.

Katër të tjerët kanë kohë deri në 19 Prill për të dhënë informacione të mëtejshme mbi planet e tyre, duke pasur parasysh që vendimet përfundimtare do të merren në atë datë në lidhje me organizimin e ndeshjeve në ato katër vende. Stadiumi Olimpik në Romë është planifikuar të presë tre ndeshje të grupeve në të cilat përfshihen Italiai dhe një çerek finale.

Shën Petersburg dhe Baku kanë konfirmuar kapacitete prej 50%. Budapesti synon të presë 100% të kapacitetit, por me kërkesa të rrepta për hyrjen në stadium për spektatorët. Amsterdami, Bukureshti, Kopenhaga dhe Glasgoë do të presin 25% –33% të kapacitetit të stadiumit. Londra ka konfirmuar një kapacitet minimal prej 25% për tre ndeshjet e para të grupeve dhe ndeshjet e raundit të 16-të.

Amsterdami, Bukureshti, Kopenhaga dhe Shën Petersburgu po mbajnë të hapur opsionin deri në fund të Prillit për të rritur numrin e tifozëve të lejuar në stadiume. Londra gjithashtu shpreson të konfirmojë një kapacitet më të lartë për gjysmë-finale dhe finale në fillim të qershorit.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img