Thursday, May 30, 2024

Italia, me pesë skuadra në Champions

Lexo

Atalanta dhe Fiorentina kalojnë në Europa e Conference League, anglezët eliminohen: i pesti i Serisë A do të shkojë në Champions League

Italia tashmë ka sigurinë matematike të skuadrës së pestë të kualifikuar në Ligën e Kampionëve të ardhshëm 2024/25. Kalimi i Atalantës, që eliminoi Liverpoolin nga Europa League dhe Fiorentina, që arriti në gjysmëfinale të Conference League, pa harruar eliminimin e Ëest Hamit, vërtetuan se liga italiane do të jetë ndër dy më të mirat në renditjen e UEFA-s 2023/24. Kualifikimi i Romës ndaj Milanit gjithashtu duhet të përfshihet në përllogaritje edhe nëse rezultati përkatës ishte llogaritur tashmë, duke qenë se një skuadër italiane në çdo rast do të kishte kaluar në gjysmëfinale.

Me Atalantën, Romën dhe Fiorentinën që ende konkurrojnë në të dy frontet, as Anglia dhe as Franca nuk mund të rikuperojnë pikë të mjaftueshme ndaj Italisë, e cila për këtë arsye do të përfundojë në vendin e parë ose të dytë në renditje.

RENDITJA

Italia: 19.429 pikë

Germania: 17.642

Inghilterra: 17.250

Francia: 15.583

Spagna: 15.312

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img