Thursday, February 29, 2024

Liga Pro Saudite. Al Nssr i Ronaldos mund 5-2 Al-Ittifad të Benzema

Lexo

Cristiano Ronaldo mposht Karim Benzema 2-0 dhe Al-Nassr mposht Al-Ittihad 5-2. Kjo është përgjigja e javës së tetëmbëdhjetë të Ligës Pro Saudite ku dy yjet më përfaqësues të kampionatit saudit u përballën me njëri-tjetrin, në mungesë të Neymar të dëmtuar. Dhe nëse me këtë rezultat Al-Nassr i Ronaldos kthehet në -7 pas liderit Al-Hilal, Al-Ittihad mbetet i gjashti, madje -22 nga maja. Një renditje e pamëshirshme, e cila gjithsesi të ndihmon për të kuptuar se aventura e francezit, fituesit të Topit të Artë një vit më parë, nuk ka marrë ende një ngritje vendimtare.

Dhe ndeshjen direkte mes dy ish-lojtarëve të Real Madridit e fitoi qartë CR7, i cili shënoi një dygolësh nga pika e bardhë. Dhe nëse në vitin kalendarik Ronaldo mund të mburret me një numërl të lakmueshëm prej 53 golash mes klubit dhe përfaqësueses, për Benzema aventura arabe që filloi në verë regjistroi 9 gola dhe 5 asistime, shifra që nuk duhen hedhur, por në çdo rast për momentin janë rezultate të pamjaftueshme për të ngritur stekën. Por mbi të gjitha, ajo që shqetësoi tifozët dhe shkaktoi kritika ishte shikimi i një Benzema që shpesh ndodhej i vetëm dhe i izoluar. Sigurisht, ndeshja kundër Al-Nassr nuk ishte e lehtë, por bashkëlojtari i Benzemas, Hamdallah shënoi të paktën dy gola.

Dhe për këtë arsye, rreth Al Ittihad, flitet shumë për pritshmëritë e zhgënjyera: arritja si fituesi në fuqi i Topit të Artë peshon qartësisht, ashtu si penalltia e humbur kundër Al-Ahly gjatë Kupës së Botës për Klube, që kushtoi eliminimin e ekipit. Dhe humbja e rëndë kundër Al Nasr-it vetëm sa i acaroi shpirtrat. Dhe kështu loja me fjalë u bë e pamëshirshëm. Nga Benzema në “Ben Hazima”, që do të thotë “djali i humbjes”. Ndërkohë, mediat vendase i bëjnë gjërat edhe më keq: flitet për mungesën e angazhimit të Benzema, sidomos duke e krahasuar atë me Cristiano Ronaldon “të zakonshëm” që ka treguar përkushtim që në eksperiencat e para saudite. Kritika të tilla të rënda ranë nga kudo, saqë Benzema mori vendimin drastik për të mbyllur llogarinë e tij në Instagram, e cila kishte rreth 76 milionë ndjekës.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img